Porady

Jaką kostkę wybrać?

Nawierzchnia wokół inwestycji jest jej zwieńczeniem, powinna więc współgrać z architekturą zarówno stylem jak i kolorystyką. Jeśli wcześniej żaden konkretny wzór nie zwrócił Naszej uwagi dobrze jest zdać się na doświadczonego wykonawcę, który wykona dla Nas projekt, zaproponuje kostkę wpisującą się w stylistykę inwestycji. Jednak warto się przygotować przed takim spotkaniem, rynek pełen jest firm, które świadczą usługi nie najwyższej jakości, dlatego przed wyborem wykonawcy sprawdźmy jego rzetelność oraz wiedzę merytoryczną, zapytajmy o możliwość obejrzenia poprzednich prac. Przy wyborze wykonawcy nie sugerujmy się jedynie ceną, gdyż najtańszy nie znaczy najlepszy.

Spadki i poziomy, czyli co zrobić z wodą?

Nie oszukujmy się, czasy sznurka i poziomicy oraz wasserwagi dawno odeszły do lamusa. Przy zaplanowaniu zagospodarowania wysokościowego inwestycji niezbędny będzie niwelator. Doświadczony wykonawca zaproponuje odpowiednie rozwiązania, jeśli sami nie mamy koncepcji co zrobić z wodą deszczową. Najczęstsze rozwiązania to odwodnienia punktowe i liniowe oraz budowa bezobsługowych studni chłonnych i opasek żwirowych, które będą absorbowały wodę z naszego terenu.

Co to jest podbudowa i przekrój nawierzchni?

Podbudowa, jest to zasadnicza warstwa nośna najczęściej wykonana z kruszywa naturalnego bądź recyklingowego. W zależności od gruntu rodzimego i tonażu jaki będzie przenoszony wykonuje się podbudowy o grubościach od 10 do 30cm w sytuacjach ekstremalnych warstwa kruszywa może być wzmocniona warstwą betonu stabilizującego. Przekrój to suma warstw nawierzchni np. kostka 6cm, podsypka cementowo-piaskowa 5cm, kruszywo 15cm, warstwa filtracyjna 10cm= głębokość przekroju 36cm.

Czy potrzebne mi krawężniki / obrzeża betonowe?

To zależy od przeznaczenia nawierzchni. Jeśli chodzi o tarasy i chodniki z przeznaczeniem wyłącznie pod ruch pieszy to montaż obrzeży betonowych nie jest potrzebny, wystarczy wykonanie ławy oporowej na mniej więcej ¾ wysokości kostki tak by można było przysypać ją warstwą ziemi, a w przyszłości trawnikiem. Jeśli chodzi o dowolne ciągi pieszo-jezdne to zastosowanie obrzeży jest jak najbardziej zasadne. Obrzeże zapobiega się „rozjechaniu się” kostki i jest dużo bardziej odporne na warunki pogodowe i najechaniem kołem samochodu. Najmniejsze obrzeża mają 6cm i można je dobierać w kolorze kostki jaka nas interesuje.

Łutu-tutu-tutu-tu i wibracja… czyli słów kilka o zgęszczeniach.

Odpowiednie zagęszczenie jest podstawą prawidłowo wykonanych robót drogowych. Bezwzględnie KAŻDĄ warstwę należy zagęścić odpowiednią zagęszczarką, a więc po kolei: po korytowaniu, grunt rodzimy –zagęszczarka ciężka 400kg+, rozłożenie warstwy podbudowy/filtracyjnej zagęszczarka ciężka 400kg+ , do zagęszczania warstwy podsypki cementowo-piaskowej używamy lżejszych zagęszczarek 90-140kg, podobnie z zagęszczaniem kostki po ułożeniu. Warto zapytać czy wykonawca posiada elastomer do zagęszczarki, jest to potocznie mówiąc guma, która chroni delikatniejsze kostki przed skruszeniem i pęknięciami pozwalając jednak na wyrównania i dogęszczenie powierzchni.

Współpracujemy

Współpracujemy z największymi polskimi producentami kostki betonowej.

  • Semmelrock
  • Certus
  • Polbruk
  • Libet
Kontakt

EMBRUK Emil Pietrzak
ul. Ceramiczna 1
05-261 Marki
NIP: 125-145-58-85

tel. +48 667 191 512
biuro@embruk.com

Copytight

2015 © Copyright by EMBRUK Emil Pietrzak. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.